IT śledcze

Postępowanie przygotowawcze – drobne przestępstwa internetowe

Ostatnimi czasy znajomy pracujący w Policji zwrócił się do mnie z zapytaniem, co powinien sprawdzić, na co zwrócić uwagę przy wizycie u osoby podejrzanej podczas prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawie obraźliwych komentarzy w Internecie.  Komentarze były personalne i odnosiły się do osoby opisanej w artykule. Poszkodowany oświadczył, iż tylko jedna osoba mogła znać tak dokładne informacje zawarte w komentarzu. Znajomy miał złożyć wizytę u osoby wytypowanej przez poszkodowanego i sporządzić notatkę dla prokuratora. Ale co zawrzeć w takiej notatce? :) zaraz do tego przejdę.

Na początek może warto zaznaczyć w jakich sytuacjach/sprawach przyda się poniższa ściągawka. Przyda się przede wszystkim przy drobnych przestępstwach Internetowych takich jak:

 • Podszywanie się pod czyjąś tożsamość (np. fałszywe konta na Facebooku)
 • Obraźliwe komentarze personalne, rasistowskie, ksenofobiczne
 • Pomówienia, oskarżenia

Podpowiedziałem mu tak:

 • Opisać kto jest dostawcą Internetu dla podejrzanego (np. Orange, Netia, operator sieci komórkowej).
 • Spisać dane z faktury za Internet: na kogo zarejestrowane jest dane łącze (szczególnie ważne w przypadku nieletnich) jeżeli jest to numer konta abonenckiego u operatora.
 • Dowiedzieć się, czy osoba podejrzana korzysta z Internetu tylko na komputerze, czy również na smartphonie.
 • Trzeba zerknąć w jaki sposób podejrzany jest połączony do Internetu i napisać w zależności:
  • Jeżeli bezpośrednio przez modem GSM (wkładany do portu USB, przypomina pendrive’a) to nr IMEI modemu oraz nr karty SIM (seryjny bądź nr tel.)
  • Jeżeli przez smartphone’a to IMEI smarthphone’a oraz nr karty SIM (seryjny bądź nr tel.)
  • Jeżeli przez WiFi to wystarczą dane zawarte w fakturze VAT za Internet
  • Jeżeli przez połączenie kablowe, to sprawdzić, czy kabel wpięty jest do urządzenia dostępowego udostępnionego przez dostawcę Internetu, jeżeli tak jest to również dane z faktury VAT za Internet
 • Napisać z jakiego systemu operacyjnego korzysta podejrzany np. Windows, OSX (Apple), Linux
 • Jeżeli chodzi o IP, większość abonentów ma zmienne IP tj. za każdym razem gdy łączą się z Internetem dostają inny nr, sprawdzanie jakie w aktualnym momencie komputer podejrzanego IP ma mały sens. Najważniejsze są dane abonenta, na ich podstawie prokurator lub policjant powinien się zwrócić do właściwego dostawy Internetu (tego z f-ry VAT) o informację: Jaki nr IP miał abonent Jan Kowalski w dniu takim i takim o godzinie takiej i takiej. Dostawca dysponuje takimi danymi.

Na wszelki wypadek jeżeli chciałbyś sprawdzić jakie IP ma w momencie kontroli komputer podejrzanego, z tegoż komputera wejdź na stronę: www.jakiemamip.pl

Jeszcze jedna uwaga – w przypadku tzw. mobilnego internetu, podejrzany może korzystać z ofert „na kartę” czyli z doładowywanego konta, aby korzystać z Internetu. Należy to zaznaczyć w notatce, gdyż w większości karty te nie są rejestrowane na konkretne imię i nazwisko u operatorów.

I jeszcze jedna uwaga, często ludzie korzystają z dwóch form dostępu do Internetu tj. z jakieś formy Internetu domowego oraz dodatkowo i Internetu mobilnego. Należy wtedy opisać oba warianty.

Leave Your Comment

Your Name*
Your Webpage

Your Comment*